WHATSAPP
FORM DOLDUR
+380 73 732 7373 Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Rynok Meydanı

Rynok Meydanı, Ukrayna'nın Lviv şehrinin merkezi bir meydanıdır. Arkeolojik verilere göre, meydan 13. yüzyılın ikinci yarısında , Galiçya Prensi I. Leo'nun hükümdarlığı sırasında planlandı . Bununla birlikte, Polonya kralı Büyük Casimir III'ün faaliyetleriyle bağlantılı olarak, meydanın ortaya çıkışına daha sonra tarihlenen uzun bir gelenek vardır .

Meydan, 142 metreye 129 metre ölçülerinde ve her köşesinden yayılan iki cadde ile dikdörtgen şeklindedir. Ortada, güney duvarı Belediye Binası tarafından yapılmış bir dizi ev vardı . Ancak, 1825’te Belediye Binası’nın kulesi yandığında, bitişikteki tüm evler yıkıldı ve 1835’te mimarlar J. Markl ve F. Trescher tarafından 65 metrelik kuleli yeni bir salon inşa edildi.

Meydanı’nın çevresine gelen birçok mimari stilleri temsil 44 apartman evler vardır Rönesans için Modernizmin . Dört köşede çeşmeler var – muhtemelen Hartman Witwer tarafından tasarlanan 1793’ten kalma kuyular. Heykeller dört Yunan mitolojik figürünü temsil ediyor : Neptün , Diana , Amphitrite ve Adonis . Belediye binasının önünde bir boyunduruk vardı . 1998’de Pazar Yeri, Lviv’in tarihi şehir merkezi ile birlikte UNESCO dünya mirası alanı olarak kabul edildi.

Meydan, Lviv’in bir şehir olarak konumunun hemen ardından tasarlandı. Başlangıçta, binalar Gotik idi ; Ancak 3 Haziran 1527’de çıkan büyük bir yangın şehrin çoğunu yok etti. Daha sonra Lehçe’de Lwow olarak bilinen yeni şehir, birkaç Gotik mimari örneği ile Rönesans tarzında yeniden inşa edildi . 24 numaralı kiralık evde bir kasa ve 25 numaralı evde bir portal var. Pazar Meydanı, Polonya ve Ukrayna tarihindeki birçok önemli olaya tanık oldu . Bunlardan 1387’de Kral Wladyslaw Jagiello , Moldavya’lı I. Petru’nun saygısını burada kabul etti . 1436’da bir başka Moldova hükümdarı, Moldavya’lı Ilias, Kral III.Lviv’de. Ayrıca, en boyunduruk , birkaç tarihsel figürler Moldavya yöneticileri dahil Polonyalı yetkililer tarafından infaz edildi Ştefan Tomsa (1564), Ukrayna milli kahraman Ioan Potcoavă (Ivan Pidkova) (1578) ve Iancu Sasul (1582).

1848’de, Milletler Baharı sırasında, burada bir Polonya Ulusal Muhafızları kuruldu. 11 Kasım 1920’de başbakan Jozef Pilsudski , şehre Virtuti Militari haçının verilmesini anmak için bir askeri geçit törenine ev sahipliği yaptı . Ayrıca, 30 Haziran 1941’de Yaroslav Stetsko , Ukrayna’nın bağımsızlığını meydanda bulunan bir evde ilan etti . 2006 yılında meydanın kaldırımında büyük bir restorasyon gerçekleştirildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.