WHATSAPP
FORM DOLDUR
+380 73 732 7373 Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Potemkin Merdivenleri

Odessa'da Potemkin Merdivenleri adı verilen dev merdivenler. Şehre deniz yönünden resmi bir giriş olarak kabul edilirler ve Odessa'nın en bilinen sembolüdürler. Merdivenler başlangıçta Bulvar basamakları, Dev Merdiven veya Richelieu basamakları olarak biliniyordu. En üst basamak 12,5 metre (41 fit) genişliğinde ve en alt basamak 21,7 metre (70,8 fit) genişliğindedir. Merdiven 142 metre uzar, ancak daha fazla uzunluk yanılsaması verir.

Yüksek bir bozkır platosu üzerinde yer alan Odessa, altındaki limana doğrudan erişime ihtiyaç duyuyordu. Merdivenler yapılmadan önce, limana tek erişim dolambaçlı yollar ve ham ahşap merdivenlerdi.

Orijinal 200 merdiven, 1825 yılında İtalyan mimar Francesco Boffo ve St. Petersburg mimarları Avraam I. Melnikov ve Pot’e tarafından tasarlandı. Merdivenin yapımı 800.000 rubleye mal oldu.

1837’de, 1837 ve 1841 yılları arasında inşa edilen “canavarca bir merdiven” inşa etme kararı alındı. İngiliz mühendis John Upton inşaatı denetledi. Upton, sahtecilikten kefaletle İngiltere’den kaçmıştı.  Upton, Sivastopol’da inşa edilen ve 1853’te tamamlanan devasa kuru havuzların inşaatını denetlemeye devam etti.

Avusturya’nın Trieste limanından (şimdi İtalya’da ) gelen yeşilimsi gri kumtaşı sevk edildi.

Görüldüğü gibi Potemkin Merdivenleri Battleship Potemkin
Erozyon merdivenleri tahrip ettiğinden, 1933’te kumtaşının yerini Boh bölgesinden gelen gül grisi granit aldı ve sahanlıklar asfaltla kaplandı. Liman genişletilirken sekiz basamak kumun altında kaybolmuş, on iskele ile merdiven sayısı 192’ye düşmüştür.

Adımlar, Sergei Eisenstein’ın 1925 tarihli sessiz filmi Battleship Potemkin’de ünlüydü . Temmuz 2015’ten 11, 6 esnasında Uluslararası Film Festivali’nde , Avrupa Film Akademisi merdivenlerde bir hatıra tabak koydu. Plaka, Potemkin merdiveninin Avrupa sineması için unutulmaz bir yer olduğunu gösteriyor.

Merdivenlerin sol tarafına, 1906 yılında insanları yürümek yerine yukarı ve aşağı taşımak için bir füniküler demiryolu inşa edildi. 73 yıllık operasyondan sonra (devrim ve savaşın neden olduğu molalarla), füniküler 1970 yılında bir yürüyen merdiven ile değiştirildi. [2] Yürüyen merdiven sırayla 1997’de kapatıldı, ancak 2 Eylül 2005’te yeni bir füniküler açıldı.

1955 yılında sırasında Sovyet döneminden , Primorsky Merdiven olarak yeniden adlandırıldı Potemkin Merdivenleri 50. yıldönümü anısına savaş gemisi üzerinde isyan Potemkin .  Ukrayna’nın bağımsızlığından sonra, Odessa’daki birçok cadde gibi, eski adı olan ‘Primorsky Merdivenleri’ merdivenlere geri döndü. Çoğu Odessite hala merdivenleri biliyor ve Sovyet adlarıyla anıyor .

Yorum Yap