WHATSAPP
FORM DOLDUR
+380 73 732 7373 Rezervasyon İçin Bizi Arayın

Altın Kapı

Kiev Golden Gate, 11. yüzyıl tahkimatı ana kapısı oldu Kiev, başkenti Kyivan Rus' . Bu benzeterek seçildi Altın Kapı arasında Konstantinopolis . Yapı, Orta Çağ'da sökülmüş ve varlığına dair birkaç iz bırakmıştır. Orijinal kapıların hiçbir görüntüsü günümüze ulaşmamış olsa da, 1982'de Sovyet yetkilileri tarafından tamamen yeniden inşa edildi. Karar son derece tartışmalıydı çünkü orijinal kapının neye benzeyebileceğine dair birçok rakip rekonstrüksiyon vardı.

Volodymyr caddesi ve Yaroslaviv Val Caddesi’nin köşesinde yeniden inşa edilen yapı, Ulusal Sığınak “Kiev Sofya” müzesinin bir şubesini içeriyor . Adı Zoloti Vorota ayrıca yakındaki için kullanılan tiyatro ve Zoloti Vorota istasyonu arasında Kiev Metro .

Tarihi

Modern tarih, bu geçidi Bilge Yaroslav tarafından inşa edilen üç kapıdan biri olarak kabul eder . Altın kapılar 1017-1024’te ( Bizans takvimine göre 6545 ) Ayasofya Katedrali’nin dikildiği sıralarda inşa edilmiştir. Böyle bir resminde sunulan biri olarak, eski bir inşaatın bahseder Jan Matejko’nun kral ait Polonya’nın Bolesław I sırasında kılıcıyla Golden Gate çarpıcı Kyivan arkaya kriz müdahalesi 1018 yılında, artık bir efsane kabul edilir. Başlangıçta basitçe Güney Kapısı olarak adlandırılan bu kapı, Ladski ve Zhydivski ( Lehçe) ile birlikte surlarla çevrili şehrin üç ana girişinden biriydi.ve Yahudi) Gates. [2] Son ikisi hayatta kalamadı. Taş surlar sadece 3,5 km uzanıyordu. Eski Kiev’in (Yukarı Şehir) surları , Güney Kapılarından, şimdiki Bağımsızlık Meydanı’na ve Lechitik Kapı’nın [3] bulunduğu yere kadar uzanıyordu . Oradan hendek, şimdiki Kostyol Caddesi’ni izleyerek St. Michael Manastırı’nın yanından geçti ve bugünkü Zhytomyr Caddesi boyunca Yahudi Kapılarına ( Lviv Meydanı’nda ) doğru devam etti . Oradan, tahkimat, şimdi Yaroslaviv Val (“Yaroslav’s Rampart”) Caddesi olan şeyi Güney Kapısı’na kadar uzattı.

Daha sonra Güney Kapısı, Kiev’in Büyük Kapısı olarak tanındı. Blahovist Kilisesi (Müjde Kilisesi) kapının yanına inşa edildikten sonra, altın kubbeleri şehrin dışından kolayca görülebilen önemli bir simge haline geldi. O zamandan beri, geçit Kiev’in Altın Kapısı olarak anılıyor. Kapının geçiş yolu yaklaşık 12 metre (40 ft) yüksekliğinde ve 6 metre (20 ft) genişliğindeydi. Neredeyse yarım bin yıl boyunca, şehrin önemli bir sembolü olan Zafer Takı olarak hizmet etti. Rivayet edilir ki bu örnek alınarak tasarlanmıştır Golden Gate of Konstantinopolis . Daha sonra, Monomakh’ın soyundan gelen Andrei I Bogolyubsky’nin yaşadığı Vladimir şehrinin kapılarına benzer bir isim verildi., kendi devletini kurdu, Vladimir Büyük Dükalığı. 1240, kapak kısmen yok edildi Batu Han sitesindeki Altınordu . Yavaş yavaş harabeye dönse de, on sekizinci yüzyıl boyunca (genellikle törenler için kullanılan) şehre açılan bir kapı olarak kaldı.

1832’de Metropolitan Eugenius , harabeleri kazdırdı ve korumaları için ilk araştırma yapıldı. 1970’lerde yapılan diğer çalışmalar, kapının müzesini barındıran bitişik bir köşk ekledi. Müzede ziyaretçiler, antik Kiev’in yanı sıra Altın Kapı’nın yapım tarihi hakkında bilgi edinebilirler.

1982’de kapı, Kiev’in 1500. yıldönümü için tamamen yeniden inşa edildi, ancak buna itiraz edildi. Bazı sanat tarihçileri bu rekonstrüksiyonun yıkılmasını ve orijinal kapının kalıntılarının kamuoyuna açıklanmasını istedi.

1989’da Kiev Metrosunun genişletilmesiyle birlikte , simgesel yapının yakınında Zoloti Vorota istasyonu açıldı. Mimari yapısı, eski Ruthenian kiliselerinin iç süslemelerine dayanmaktadır .

1997 yılında , Bilge Yaroslav’ın anıtı , Altın Kapı’nın batı ucuna yakın bir yerde açıldı. Kavaleridze’nin deneysel bir figürünün büyütülmüş bronz bir kopyasıdır .

Yorum Yap