WHATSAPP
FORM DOLDUR
+380 73 732 7373 Rezervasyon İçin Bizi Arayın

ODESSA

Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında şehir ve aynı isimdeki Odessa ilinin (oblast) yönetim merkezi. Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahiptir. 2004 yılı itibarı ile nüfusu 1.012.500’dür.

Tarihi

1794 yılında Ruslar, Hacıbey ismine son vererek Odessa ismini vermişlerdir. Şehirde hâlen az miktarda da olsa Yerli Türkler ve Tatar Türkleri yaşarlar. Şehrin önemli banliyösünün ismi Tahirova da Türkler tarafından kurulmuştur. Eski gümrük binası gibi Türklerden kalan çok az da olsa bazı binalar bulunmaktadır. Osmanlı Devleti’nin kuzey Müslümanlarını, Hac için Mekke’ye götürdüğü en önemli uğrak merkezidir. Osmanlı döneminden sonra 19. yüzyıl sonları ve 20. yüzyıl başlarında da Rusya topraklarında yaşayan Müslümanların Hac’ca gitmek için toplanma noktası olmuştur. 1. Dünya savaşı sırasında Osmanlı gemileri limanı bombalamıştır. Ukrayna’nın en önemli liman şehridir.İkinci Dünya Savaşında Nazi işgaline uğramıştır. Almanlar tarafından Rumenlere hediye edilen şehir 1941-1944 arasında Rumen işgali altına kalmış, kente “Antonescu” adı verilmiştir. Sovyet Kızıl Ordusu tarafından kurtarılan kent Kahraman şehir ilan edilmiş, kent savunmasında savaşan askerlere Odessa Savunması Madalyası taltif edilmiştir.

Nüfus

Karadeniz havzasının, Samsun’dan sonra en büyük şehridir. Odessa’nın nüfusu; 1.012.500 ‘dur. 2010’daki nüfus sayımında bu rakam 1.052.101 olarak tespit edilmiştir.

Yorum Yap